Archivy: Projects

Portfolio projects

28 Lis 2021
+

Eliška&Miloš


S párem veselých mladých lidí, Eliškou a Milošem, jsme se potkali jednu slunnou dubnovou sobotu v pozdním odpoledni. Předem bylo domluveno, že focení proběhne na jednom z jejich oblíbených míst. Za sebe můžu říct, že vybrali opravdu skvěle. Vyhlídka na skále tyčící se nad údolím řeky Dyje, několik starých stromů s fotogenicky tvarovanými kmeny a zlatá hodinka slibovaly mnoho krásných fotek. Nakonec jsme zde strávili příjemnou hodinku a půl a za pár dní se šťastným rodičům narodila krásná dcera Emilka. Věřím, že jim tyto fotky budou navždy připomínat jedinečné období jejich života.

12 Lis 2020
+

Ája & Fido


Ájá s Fidem chtěli nějakou originální těhofotku jako vzpomínku na jedinečnou životní etapu. Virtuální svět je plný různých póz kde tatínek pupík přifukuje nebo tankuje „benzín“. Jako výsledek společné debaty jsme vymysleli jihomoravskou variaci tohoto druhu fotek. Naplnit naši ideu jsme se vydali jedno krásné červnové úterý v podvečer a stylově přímo do jihomoravské vinařské obce Hnánic. Abychom si zkrátili čekání na to správné světlo, pořídili jsme ještě několik klasických těhofotek, které snad hezky vystihují jedinečné chvíle, které páry během těhotenství prožívají.

 

12 Lis 2020
+

Kryštof & Karolína


Tihle dva nepředstavují pár v pravém slova smyslu, přesto do této kategorie bezesporu náleží. Sedmiletá dvojčata Kryštof a Karolína pro mě představovali příjemnou výzvu. Pokud nepočítám novorozené človíčky, do doby než jsem potkal tyto dvojčata jsem děti nefotil. Schůzka byla domluvená na jednou říjnovou neděli v krásné lokalitě Devět mlýnů kousek od staré vinice Šobes. Místo jsme vybrali na základě společné diskuze, dvojčata ho mají rádi, stejně jako já a navíc je příjemně fotogenické.

Před našim setkání jsem si připravil krátký seznam póz a druhů fotografií, který by mohl dobře reprezentovat dvojčata a jejich vztah. Měl jsem poměrně jasnou představu jak by mohlo celé focení proběhnout. Myslím, že cca 20 minut po tom, co jsme se pustili do focení, jsem se musel své představy vzdát. Klára s Kryštofem byli plní energie, která byla ještě umocněna krásným podzimním počasím a místem, takže zastavit je na chvíli pro nějakou statickou pózu bylo v podstatě nemožné.

Nezbývalo než přistoupit na jejich hru a snažit se zaznamenat jejich prožívání světa. Kryštofa ze všeho nejvíce zajímal sběr krásně barevného listí, šípků a šišek, Karolínu ochutnávání právě dozrávajících slaďoučkých hroznů. Fotek nakonec vzniklo více než 50 a mám pocit, že pro všechny zůčastněné to bylo příjemně strávené nedělení odpoledne.

 

 

27 Led 2020
+

Blenheim

Abychom se dostali do Blenheimu, který se na následující 4 měsíce stal naším prvním novozélandským domovem, museli jsme překonat cca 450 km dlouhou cestu vnitrozemím. Oproti pobřežní silnici, která byla bohužel poničená po posledním zemetřesení, se nám cesta protáhla cca o 150 km. Byla to zároveň první zatěžkávací zkouška pro naši hrdinku Liberty a nám se pomalu začal představovat jižní ostrov v plné kráse. Cestou jsme míjeli první malé vodopády, obdivovali večně zelené kopce, vrcholky zasněžených hor a všudepřítomné ovce.

 

Blenheim

vše co si backpacker může přát


Jakmile jsme dorazili do Blenu – nikdo z nás již nikdy pro toto město nepoužil výraz Blenheim – stali se z nás backpakeři. Aspoň tedy formálně, Filda se Ševčou nadále hrdě používali své cestovní kufry. Kdesi jsem vyčetl, že Blen je ideální backpakerské městečko. Poskytuje totiž vše po čem správný backpaker touží. Město je obklíčeno nekonečnými pláněmi vinic a třešňových sadů a to znamená jediné…spousty tvrdé práce a po ničem jiném bacpaker neprahne než po tvrdé dřině.

Náš denní blenhimský rytmus měl velmi jednoduchý rozvrh. Ráno v 5 budíček, snídaně, odjezd na vinici, po cestě z práce nákup v Pak´nSave (familiérně řečeno „pekáči“), fronta na sprchu, vaření jídla na další den, půlhodinka cvíča, něco málo k večeři a pak už měl člověk konečně volno. Každý všední den, často i sobota měl velmi podobný rozvrh. Volné dny, tak to bylo něco jiného. Buď jsme vyrazili někam na výlet nebo na Whites Bay, úžasnou pláž zhruba 20 minut cesty od Blenu. Whites Bay pro nás měla takové kouzlo, že jsme se zde strávili i část Vánoc. Ono, kdy se mi zase poštěstí koupat se na Vánoce v oceánu že.

Co se týče komfortu blenheimskýho bydlení, nedá se snad mluvit ani o komfortu. Šestilůžkový pokoj jsme po většinu času sdíleli s němkou Mellisou. Zbývající dvě postele tu a tam obsadili chvilkový návštěvnici, co většinou vydrželi týden, čtrnáct dní. Náš pokoj tak byl chvíli česko-německo-japonský, chvíli česko-francouzsko-německý ale po většinu času jen jednoduše česko-německý.

Lidi z různých koutů světa, to bylo největší plus našeho hostelu a pro mě krásná životní zkušenost.

Potkávat, povídat si, smát se, pařit, tancovat, jíst, chápat, nesouhlasit, hádat se, souhlasit, nechápat, prostě být s lidmi různých národností, to je dle mě jeden ze základních důvodů proč se vydává člověk na druhý konec světa, proč chceme cestovat, objevovat, poznávat. Seďet večer u velkýho stolu a povídat si o světě s lidma z Británie, Německa, USA, Argentiny, Izraele, Holandska, Francie, Japonska, snad jsem na žádnej stát nezapomněl, je prostě neopakovatelná lidská zkušenost a člověku se změní pohled na svět. Pro mě to bylo ze začátku velmi krušné, protože moje znalost angličtiny byla minimální. Dost jsem se soustředil, abych vůbec pochytil o čem je řeč a zkonstruovat nějákou složitější větu, to bylo úplně mimo moje možnosti.

U jednoho stolu jsme také strávili vánoční svátky. Byly to moje první, zároveň doufám že né poslední, mezinárodní Vánoce. Celou akci měla na svědomí akční britka Lorna (škoda toho Brexitu), která lidi nadchla a zorganizovala tak, že každý měl navařit, připravit nebo jinak zajistit pokrm tradiční pro jeho zemi. Kapra jsem v Blenu samo nesehnali, takže přišli na řadu řízky, poctivě naložený do česneku, a bramborovej salát. A aby toho nebylo málo, tak Filda připavil „tradiční“ české kuře teriyaki  Venku bylo krásných 30 stupňů, kolem spousta výborných lidí, takže člověku ani nepřišlo, že tráví Vánoce daleko od rodiny, od svých blízkých. Slunné letní počasí člověku ani nedovolilo, aby se naladil na tu správnou, vánoční atmosféru. A hlavně už jsme měli plné hlavy blížícího se cestování a také plný zuby práce a Blenu a celkově, takže jsme se těšili, až konečně vypadnem a užijem si to pravé, novozélandské dobrodužství.

Poslední dny v Blenu se táhly jak opičí sopel

Poslední dny v Blenu se táhly jak opičí sopel, práce nás nebavila, občas jsme se porafali až to konečně jednoho krásného dne a sice konkrétně 24. 1. přišlo. Dopoledne jsme si ještě „užili“ naše poslední hodiny v práci, rozloučili se s Johnkem a jeho mámou Josi, naším jediným místňáckým kamarádem a přísnou, ale spravedlivou šéfovou, která uměla ocenit dobře odvedenou práci. Odpoledne už jsme pádili směr Nelson, kde byl počátek naší třetí novozélandské kapitoli.

3. kapitola aneb jižák tam a zpět
23 Říj 2019
+

Dáša


Shodou okolností jsme se s Dášou ocitli ve stejný čas na stejném místě. V malebné vesničce Drašnice na pobřeží Jadranského moře. Předposlední den dovolené jsme se konečně rozhoupali ke společnému focení. Dáša, zkušená jogínka a tanečnice, se k tomu postavila velice zodpovědně. Já doufám také. Později jsem jen litoval, že jsem nádhernou atmosféru při západu slunce nevyužil pro focení častěji.

 

 
23 Srp 2019
+

Nový Zéland

Na Novém Zéladnu jsem přistál v říjnu 2017 a nakonec zde prožil výborných 8,5 měsíců plných krásných výhledů, západů a východů slunce, moře, hor a divoké přírody a krásných lidí. Každá mince má dvě strany, a tak  i zde jsem zažil nepříjemné chvíle. Dřinu, zimu, mokro v botách, hádky s kamarády a pocity méněcenosti.

Když se mě někdo ptá na moji zkušenost s Novým Zélandem, rád odpovídám, že jsem se zde cítil jako na prázdninách u babičky. Čas plný dobrodružství, svobody, silných zážitků, potkávání nových lidí a minimum povinností.

Svůj čas na NZ bych rozdělil do čtyř kapitol. První krátká kapitola byl Christchurch. Největší město Jižního ostrova a začátek našeho novozélandského dobrodružství.

Christchurch

první novozélandské útočiště


Město, které bylo několikrát zasaženo silným zemětřesením a které se neustále opravuje, se stalo pro prvních 14 dní naším útočištěma a vstupní bránou na Nový Zéland. Píšu v množném čísle, protože krom mě začalo onoho října roku 2017 novozélandské dobrodružstí nejen pro mě, ale i pro kamarády Fildu a Ševču. V říjnu na druhé straně zeměkoule končí zima a začíná jaro, přivítání tedy bylo poněkud chladnější, ale sluníčka jsme si nakonec užili dositosti.

Prvních pár dní jsme se tak trochu vymlouvali na jet lag, hodně pili, dělali si bohaté snídaně v 1 hodinu po obědě a celkově se měli hodně pohodově. Pak jsme do toho šlápli vyřídili si bankovní účty, zařídili ostatní administrativní záležitosti, koupili auto, našli si práci a vyrazili vstříct novým zážitkům. Christchurch jsme nechali za zády (jeho čas, ale ještě jednou přijde) a vyrazili do Blenu alias Bleinheimu, jinak taky hlavního města vlnitého plechu. Blen se stal na poměrně dlouhou dobu naším druhým novozélandským domovem, ale o tom až v další kapitole…

2. kapitola aneb život v Blenu

GALERIE

 

28 Dub 2019
+

Kačka


Příjemné březnové focení při západu slunce

22 Pro 2018
+

Terka


S Terkou jsme se seznámili jednoduše tak, že jsem se zeptal svého bratra, jestli neví o nějaké pihovaté zrzce, která by si chtěla vyzkoušet roli modelky. Já si chtěl naopak vyzkoušet práci s novým světelným objektivem nikkor 50 mm 1,4, takže to pro oba byla tak trochu premiéra.

Terka byla od začátku nadšená a ochotná, takže spolupráce byla víc než dobrá. Jako místo pro focení jsem vybral lokalitu známou jako Indiánka, kde se dle mého názoru nachází spoustu zajímavých míst. Na poměrně malé ploše tu najdete skály, stromy, polorozpadlý drážní domek, koleje i rezavé sloupy. Ideální kulisy pro podzimní focení.

 

Galerie


 

 

22 Pro 2018
+

Fotím svět kolem sebe


Fotkou se snažím zachytit krásy přírody, jedinečnost lidí a nádheru světla. Světla pocházející z naší jediné hvězdy, bez které by nebyl náš svět takový, jakýho ho známe…

Robin