C – 180

03/01/2016

Klasických řopíků je tady na jižní Moravě jak máku, člověku zevšední a nepřijdou zajímavé. Nedávno jsem se ale dozvěděl, že ne všechny řopíky jsou stejné. V roce 1937, kdy se stavělo pohraniční opevnění jako reakce proti vzrůstající agresi Německa, bylo postaveno pět zkušebních bunkrů jiného typu. Bunkr typu C – 180. V celém Československu jich bylo postaveno pouze pět a všechny se nalézají v Podyjí.

Řopík typu C – 180 je trochu záhadný. Dokonce i odborníci z řad vojenských historiků si nejsou jisti, jaký byl účel tohoto typu bunkru. O stavbě se nezachovala žádná dokumentace. Otázkou tedy zůstává, zda se jednalo pouze o pozorovací objekt nebo měl sloužit i pro bojové účely. Pozorování je díky prostorné střílně, táhnoucí se po celé čelní půlkruhové části, nadstandardní. Na druhé straně by byla posádka řopíku díky velké střílně velmi ohrožená. Ať už byl účel jakýkoliv, dnes představuje bunkr zajímavý prvek v krásné krajině Národního parku Podyjí. Z mého pohledu je jeho vzhled nadčasový, řekl bych až futuristický. Při troše fantazie mě bunkr připomíná objekt ze Star Wars.

Vyfotit jsem si ho vyrazil, těsně před koncem roku 2015. Díky bláznivému klimatu bylo i v tento roční čas krásné jarní počasí. Dopoledne bylo jasno a hřálo sluníčku, tak jsem se těšil na krásné světlo.  Bohužel než jsem se k řopíku dostal, sluníčko bylo pryč. Běžně moc často nevyužívám techniku HDR, ale u tohoto objektu mě připadala vhodná. Hlavně jsem chtěl zachytit interiér souběžně s výhledem do krajiny, což bez použití HDR prakticky není možné.